Care sunt echipele de fotbal care au câștigat cele mai multe titluri internaționale

Fotbalul, ca orice alt sport, este reglementat de un organism superior, FIFA. Acest organism este cel care guvernează toate competițiile oficiale atât în ​​ceea ce privește echipele naționale, cât și cluburile sportive afiliate în fiecare țară. Vorbind de titlurile internaționale, toți jucătorii visează să câștige vreodată Liga Campionilor, cel mai prestigios trofeu european, dar nu numai că acest campionat există. În America de Sud, Conmebol (UEFA din America de Sud) organizează Copa Libertadores și Copa Sudamericana .

Multe echipe istorice, cum ar fi FC Barcelona, ​​Real Madrid și AC Milan, au licitat pentru aceste trofee în ultimii ani și au devenit istorice. Dar nu numai că există echipe europene, dar Boca Juniors din Argentina sa strecurat între aceste seturi. În acest articol, explicăm - conform statisticilor oficiale - care sunt echipele care au cele mai multe titluri internaționale înregistrate.

Ați putea fi, de asemenea, interesat: Ce echipe au câștigat campionii și de câte ori

AC Milan - 18 titluri

AC Milan, clubul istoric italian, a câștigat majoritatea acestor titluri în ultimii 20 de ani, sub controlul antrenorilor precum Arrigo Sacchi, Fabio Capelli și Carlo Ancelotti. Însă jucătorii merită, de asemenea, să fie numiți, cum ar fi Van Van Basten, Gullit și Rijjkaard, brazilianul Kaká, ucraineanul Shevchenko și, evident, italienii Maldini, Baresi și Pirlo.

În titlurile care au câștigat cele 7 Ligii Campionilor, 5 dintre acestea au obținut din 1989 până în 2007. Cu toate acestea, este curios că Milanul nu a câștigat niciodată niciun cupă UEFA, cunoscută acum sub denumirea de Europa League.

Boca Juniors - 17 titluri

Boca Juniors, echipa din Argentina a cartierului Boca din Buenos Aires, este clubul latino-american cu cele mai multe titluri internaționale câștigate. Vechea echipă de jucători precum Maradona sau Riquelme este o instituție atât în ​​Argentina, cât și în America de Sud.

Fondată de imigranții italieni din Genova, Boca Juniors a câștigat 17 titluri : 3 Cupe Intercontinentale, 6 Cupe Libertadores, 2 Cupe Sud-Americane, 1 Super Cup, 4 Cupe și 1 Cup Cup Super Cup.

Independent - 16 titluri

Un alt club din Buenos Aires, care nu este River Plate - rivalul istoric al lui Boca, dar Independiente, este al treilea în această clasificare. Această echipă a obținut în istorie 7 Copa Libertadores, ultimul din 2009, când a fost Barcelona care la învins în finala Cupei Mondiale a Clubului, cunoscută anterior sub denumirea de Super Cupa Internațională.

Real Madrid - 15 titluri

Real Madrid, care deține recordul de victorii în Liga Campionilor (sau Liga Campionilor) cu 9 titluri, a fost mult timp fără trofeul cel mai dorit. Cu toate acestea, el continuă pe poziția a patra datorită celor trei supercopașe internaționale, cele două UEFA și singurei supercopa europene care ar putea ridica.

FC Barcelona - 14 titluri

Ultimii ani ai FC Barcelona au fost fundamentali și au împins acest club în poziția a cincea, în special datorită celei de-a 3 Ligii Campionilor realizate din 2006 până în 2011. Până la sosirea lui Guardiola la bancă, care a fost cea mai bună rundă din istorie a clubului, Barça a câștigat doar o Liga Campionilor, în timp ce acum este pe cale să rupă multe înregistrări.